VIZIJA MISIJA VERTYBĖS
Klausiame
Ar žinote, kad Europos sveikatos draudimo kortelę galite užsisakyti internetu ir gauti ją į namus ar ofisą registruotu paštu Lietuvos Respublikos teritorijoje?
Taip, žinau
Nežinau
Man neaktualu

Pradžia


SAVANORIŠKAS ŽALOS, PADARYTOS PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETUI, ATLYGINIMAS

Jeigu apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu asmuo dėl neteisėtos kitų asmenų veikos buvo sužalotas ir sveikatos priežiūros įstaigoje gydomas nemokamai, sveikatos priežiūros išlaidos (medicinos pagalba, išlaidos medikamentams ir kt.) apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto lėšų (Sveikatos draudimo įstatymo 9 straipsnis). PSDF biudžeto valdytojas, taip pat sveikatos priežiūros paslaugų kontrolę vykdantis asmuo yra Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VLK) su teritorinėmis ligonių kasomis (toliau – TLK) (Sveikatos draudimo įstatymo 30 straipsnio 1 dalies 1 punktas, 31 straipsnio 1 dalies 1 punktas). Todėl institucijų, vykdančių privalomąjį sveikatos draudimą, turėtas apdrausto asmens sveikatos priežiūros paslaugų išlaidas, jei draudiminis įvykis, numatytas Sveikatos draudimo įstatymo 5 straipsnyje, įvyko dėl juridinių ar fizinių asmenų neteisėtos veikos, turi teisę išieškoti VLK ar TLK, kaip socialinį draudimą – privalomąjį sveikatos draudimą – vykdančios institucijos (Lietuvos Respublikos socialinio draudimo įstatymo 3, 24, 34 straipsniai, Sveikatos draudimo įstatymo 4, 29-34 straipsniai) pagal savo kompetenciją CK 6.290 straipsnio nustatyta tvarka.

Jei nukentėjusiojo sveikata buvo sutrikdyta eismo įvykio metu ir įvykio kaltininkas buvo draustas privalomuoju transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimu, Šiaulių TLK dėl žalos PSDF biudžetui, padarytos gydant nukentėjusį asmenį, atlyginimo teikia pretenziją draudimo bendrovei, apdraudusiai kaltininko civilinę atsakomybę.

Kitais atvejais – kai žmogaus sveikata sutrikdoma smurtinių nusikaltimų, viešosios tvarkos pažeidimų metu ir pan. ar kai eismo įvykio kaltininko civilinė atsakomybė nebuvo apdrausta – žala išieškoma baudžiamojoje byloje arba civilinio proceso tvarka pareiškiant ieškinį.

Žala PSDF biudžetui gali būti išieškoma ir neteisėtai pasinaudojus Europos sveikatos draudimo kortele (toliau – ESDK). Europos Sąjungos (ES) šalyse, Ekonominės erdvės šalyse (Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine) arba Šveicarijoje pateikus ESDK, būtinoji medicinos pagalba teikiama nemokamai arba apmokama iš dalies (PSDF biudžeto lėšomis) tik Lietuvoje privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems asmenims. Jei minėtose šalyse pasinaudojama ESDK, kai asmens privalomasis sveikatos draudimas negalioja (pavyzdžiui, deklaravęs išvykimą iš Lietuvos, nustojęs mokėti privalomojo sveikatos draudimo mokestį ar dėl kitų priežasčių praradęs apdraustojo statusą), už paslaugas jis turi mokėti pats. VLK nustačius, kad paslaugos buvo suteiktos neapdraustam Europos sveikatos draudimo kortelę pateikusiam asmeniui ir tokiu būdu buvo padaryta žala PSDF biudžetui, turi teisę jas išieškoti. Žinotina, kad kiekvienas, gaunantis Europos sveikatos draudimo kortelę, pasirašytinai pasižada nenaudoti jos pasibaigus draudimo privalomuoju sveikatos draudimu laikotarpiui.

Žalos dydis visais atvejais priklauso nuo suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų, kurių išlaidos buvo apmokėtos iš PSDF biudžeto lėšomis, kiekio ir kainų.

Asmeniui, neteisėta veika padariusiam žalos PSDF biudžetui, naudingiausia ją atlyginti savanoriškai, kadangi šiuo atveju skolininkui nebūtų priteisiamos teismo išlaidos, nereikėtų papildomai mokėti už antstolio atliekamus veiksmus. Žala savanoriškai gali būti atlyginama taip:

1. visą atlygintiną žalą pervedant į VLK atsiskaitomąją sąskaitą LT 217 3000 1000 2484 333, „Swedbank", AB, banko kodas 73000 (banko kvito ar mokėjimo nurodymo eilutėje „mokėjimo paskirtis“ būtina įrašyti „Žala PSDF biudžetui“ ir nurodyti skolininko bei nukentėjusiojo vardą, pavardę, žalos dydį).

2. kol VLK nėra pateikusi vykdomojo dokumento antstolių kontorai dėl priverstinio išieškojimo vykdymo, galima kreiptis į Šiaulių TLK ir sudaryti sutartį dėl žalos atlyginimo dalimis per sutartą laikotarpį, ne ilgesnį nei 5 (penkeri) metai.

Informacija savanoriško žalos, padarytos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui, atlyginimo klausimais teikiama Šiaulių TLK, tel. (8 41) 520 865


Paskutinis atnaujinimas: 2016-05-31 10:50:25
darbo laikas
I-IV : 8.00-12.00 12.45-17.00
V : 8.00-12.00 12.45-15.45
Gyventojų aptarnavimas
Kaip mus rasti?


Vaizdo medžiaga

Leidiniai

E. valdžios vartaiApklausa

Vaistų komitetas

Pasitikrinti savo PSD draustumą

Elektron. prašymas išduoti Europos sveikatos draudimo kort.

Ką svarbu žinoti užsienyje gyvenantiems lietuviams 

Informacija apie PSD

Informacija - vaizdinė medžiaga

Nuoroda į esveikata.lt

E. sveikata naudojimo gairės

Valstybinė mokesčių inspekcija 

Grįžtamojo ryšio modelio projektas

Antibiotikus vartok atsakingai

TLK-10-AM, ACHI ir kodavimo standartų el. vadovas

Viskas apie DRG

 SODRA

Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalas