Šiaulių teritorinė ligonių kasa (TLK), surengusi nuotolinių paskaitų ciklą Šiaulių ir Telšių apskričių gimnazijų baigiamųjų klasių mokiniams, pateikė naudingos informacijos, kurią turėtų žinoti būsimieji studentai. Gimnazistai domėjosi, kokias garantijas suteikia privalomasis sveikatos draudimas (PSD) bei kaip reikėtų pasirūpinti savo draudimu, išvykus studijuoti į kitas Europos šalis.
Nuo 2021 metų sausio 1 d. nebelikus dantų protezavimo eilių ir įsigaliojus vienos sutarties principui, gyventojui teisė į dantų protezavimo paslaugą gali būti suteikta arba pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (PAASPĮ), arba kitoje gydymo įstaigoje, sudariusioje sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK) dėl gydytojo odontologo paslaugų teikimo. Užtenka, kad odontologines paslaugas teikianti įstaiga sutartį turėtų su viena iš TLK ir nebūtinai esančia pagal paciento gyvenamąją vietą.
Padidintam darbuotojų darbo užmokesčiui kompensuoti už vasario mėnesį ligonių kasos gydymo įstaigoms pervedė 13,1 mln. eurų. 4,7 mln. eurų mažesnį poreikį nei sausį lėmė metų pradžioje mažėję covidinių paslaugų mastai.
Paraiškas PSDF lėšomis kompensuoti vasario mėnesio sąnaudas, susidariusias dėl darbuotojų darbo užmokesčio padidinimo, teritorinėms ligonių kasoms atsiuntė 204 asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ). Padidintus atlyginimus gaus 19,4 tūkst. medicinos darbuotojų.
Pasaulinės sveikatos dienos proga ligonių kasos dėkoja visiems medicinos darbuotojams ir linki ištvermės jų sunkiame kasdieniame darbe. Dalijamės virtualia paroda, kurioje galima pamatyti, kaip prieš daugiau nei 100 metų atrodė Lietuvos medikai ir pacientai. Kiekvienas pilietis kūrė ir kuria Lietuvą savo kasdieniais darbais bei poelgiais. Medikų rankos pirmiausiai paliečia žmonių skaudulius, o jų žodžiai ir pagalba atneša visiems pacientams palengvėjimą, viltį, išgijimą. Nuo senų laikų gydytojo ir paciento santykiai buvo visuomenės dėmesio centre.
Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad pacientai, persirgę COVID-19 liga, gydytojo siuntimu gali gauti stacionarinės arba ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugas. Reabilitacija persirgusiems bus suteikta ne vėliau nei praėjus 3 mėnesiams po aktyvaus gydymo stacionare. COVID-19 ligos atveju pirmojo medicininės reabilitacijos etapo paslaugų, prieš skiriant medicininę reabilitaciją, teikti nereikia.
Šiandien startuoja nauja ligonių kasų interneto svetainė www.ligoniukasa.lrv.lt, kurioje lankytojams pateikiama išsami informacija apie privalomąjį sveikatos draudimą ir visus su juo susijusius klausimus. Svetainė veikia portale „Mano Vyriausybė“.
Antrus metus mums gyvenant su COVID-19 infekcija ligonių kasos gauna itin daug su ja susijusių paklausimų. Vienas dažniausių – reabilitacijos galimybės persirgus šia liga. Suprantama – jai būdinga daug nepageidaujamų liekamųjų reiškinių, todėl reabilitacijos gali prireikti ir jos išlaidos gali būti apmokamos iš biudžeto.
Ligonių kasos pastaruoju metu sulaukia nemažai gyventojų klausimų dėl prisirašymo prie pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų (PASPĮ) tvarkos. Gyventojus domina, ar galima pasirinkti privačią šeimos kliniką, kaip dažnai galima keisti šeimos gydytoją, kokiose įstaigose galima gauti psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis ir kt.
Mielieji,
sutikdami šv. Velykas ypatingomis sąlygomis, nepraraskime optimizmo ir dvasios stiprybės. Sunkumai yra nugalimi, ligos – įveikiamos. Kartu su pavasariu ateinantis atgimimas žadina ir teigiamų permainų viltį.
Gerų šv. Velykų Jums ir Jūsų artimiesiems!
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos vardu direktorius
Gintaras Kacevičius
© www.siauliutlk.lt |
|