VIZIJA MISIJA VERTYBĖS
Klausiame
Ar žinote, kad Europos sveikatos draudimo kortelę galite užsisakyti internetu ir gauti ją į namus ar ofisą registruotu paštu Lietuvos Respublikos teritorijoje?
Taip, žinau
Nežinau
Man neaktualu

Pradžia


JEIGU SUSIRGIMAS VIRUSINIS, ANTIBIOTIKŲ NEREIKIA

Lapkričio 18 -ąją minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Be to, prasideda Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė. Šia proga Šiaulių teritorinė ligonių kasa (TLK) primena, kaip nesuklysti skiriant ir vartojant antibiotikus: jeigu susirgimas virusinis, antibiotikų visai nereikia. Perteklinis antibiotikų vartojimas skatina bakterijų atsparumą, išreguliuoja žarnyno mikroflorą.

Šiaulių TLK kontrolės skyriaus vedėja, Vaistų komiteto narė Dalia Ozolienė. Šiaulių TLK nuotrauka.

 Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėjos, Vaistų komiteto narės Dalios Ozolienės teigimu, prieš skiriant antibiotikus reikėtų nustatyti infekcijos kilmę – ar ji bakterinė, ar virusinė. Tam medikai pasitelkia ligonių kasų apmokamą C- reaktyvaus baltymo (CRB) kiekio kraujyje nustatymo tyrimą. Kuo aukštesnis CRB, tuo didesnė tikimybė, kad infekcija yra bakterinės kilmės. Šis rodiklis padeda gydytojui  apsispręsti dėl būtinybės pacientui skirti antibiotikų. Dar vienas ligonių kasų apmokamas – streptesto tyrimas – atliekamas siekiant nustatyti, ar ligos sukėlėjas yra streptokokas.

„Nustačius, kad ligos sukėlėjas yra streptokokas, reikėtų skirti šį konkretų sukėlėją veikiantį siauro spektro antibiotiką – fenoksimetilpeniciliną“, – teigia D. Ozolienė. Jos žodžiais, svarbiausias principas skiriant vaistus – nepakenkti ligoniui, kiek įmanoma išvengiant šalutinio poveikio. Antibiotiko skyrimas prasideda nuo tikslios diagnozės. Nustačius streptokoką, siauro spektro antibiotikas yra saugiausias pasirinkimas.

Remiantis ilgalaike Šiaulių teritorinės ligonių kasos stebėsena, ir suaugusiems pacientams, ir vaikams vis dar išrašoma per daug plataus spektro antibiotikų ir per mažai siauro veikimo antibiotikų. Dažnai vartojami makrolidai. Lyginant su Švedija, kurioje penicilino vaikams skiriama 15 kartų daugiau negu makrolidų, Lietuvoje atvirkščiai – makrolidų tris kartus daugiau negu penicilino.

Šiaulių TLK veikiantis Vaistų komitetas nustatė, kad po antibiotikų, ypač plataus spektro, paskyrimo vaikams pirmaisiais jų gyvenimo metais, didėja infekcijos pasikartojimo rizika. Plataus spektro antibiotikais gydyti vaikai vėlesniais savo gyvenimo metais dažniau serga infekcinėmis ligomis ir patenka į ligonines.

Šiaulių TLK jau kelerius metus akylai vykdo kompensuojamųjų antibakterinių vaistų skyrimo vaikams stebėseną, ypač atidžiai stebimos tos asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kuriose antibiotikų vaikams prirašoma daugiausia. Džiugu, kad įstaigų stebėsena ir informacijos apie racionalų antibiotikų vartojimą sklaida padėjo pasiekti gerų rezultatų – pastaruoju metu net penkis kartus sumažėjo antibiotikų paskyrimų vaikams iki vienerių metų.

Šiaulių TLK informacija

Ligonių kasos kviečia:


Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba (8 5) 232 2222. 
Twitter MySpace LinkedIn Facebook
darbo laikas
I-IV : 8.00-12.00 12.45-17.00
V : 8.00-12.00 12.45-15.45
Gyventojų aptarnavimas
Kaip mus rasti?


Vaizdo medžiaga

Leidiniai

E. valdžios vartaiApklausa

Vaistų komitetas

Pasitikrinti savo PSD draustumą

Elektron. prašymas išduoti Europos sveikatos draudimo kort.

Ką svarbu žinoti užsienyje gyvenantiems lietuviams 

Informacija apie PSD

Informacija - vaizdinė medžiaga

Nuoroda į esveikata.lt

E. sveikata naudojimo gairės

Valstybinė mokesčių inspekcija 

Grįžtamojo ryšio modelio projektas

Antibiotikus vartok atsakingai

TLK-10-AM, ACHI ir kodavimo standartų el. vadovas

Viskas apie DRG

 SODRA

Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalas