Dienos klausimas
Ar žinote, kad ligonių kasoje galite gauti informaciją, kiek kainavo jūsų gydymasis ligoninėje?
Taip, žinau.
Ne, nežinau.
Man neaktualu

Pradžia


PSO EKSPERTAI: PSICHIKOS SVEIKATA TURI BŪTI NACIONALINIS PRIORITETAS

Sveikatos apsaugos ministerijoje Lietuvos valstybės institucijų atstovai ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai susitiko aptarti psichikos sveikatos klausimų ypač didelį dėmesys skiriant savižudybių prevencijai.

Pasak PSO eksperto dr. Dan Chisholm, psichikos sveikata turi būti kiekvienos šalies nacionalinis prioritetas. Todėl šių problemų prevencija turi būti nuosekli, stabili, tvari, ir tam turi susitelkti ne tik valstybės institucijos, įvairios organizacijos, bet ir visuomenė. Nes, kaip teigė PSO ekspertas, norint pasiekti proveržį turi būti vykdoma universali, atrankinė ir tikslinė prevencija tiek sveikatos priežiūros, tiek švietimo srityje, taip pat darbo vietose ir vietos bendruomenėse. Anot dr. D. Chisholm, teigiamų rezultatų Airijoje ir Suomijoje pasiekta dėl to, kad šiose šalyse įgyvendinamos ne vienadienės, o ilgalaikės priemonės, parengtos atsižvelgiant į situaciją šalyje.

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis, pristatydamas Lietuvoje šiuo metu vykdomas psichikos sveikatos stiprinimo veiklas, akcentavo Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis finansuotus 15 projektų, skirtų bendruomenių gebėjimams savižudybių prevencijos srityje stiprinti savivaldybėse, kuriose mirtingumo dėl savižudybių rodiklis 100 tūkst. gyventojų viršija 50 atvejų. Numatoma, kad iki 2018 m. pabaigos tokiuose mokymuose dalyvaus apie 4 tūkst. žmonių.

Siekiant labiau padėti apie savižudybę galvojantiems žmonėms ir jų šeimoms, netrukus numatoma pradėti teikti jiems naujas individualias ar grupines psichologines-psichoterapines paslaugas. Tam 2018 m. iš PSDF papildomai skirta 4 mln. eurų. Be to, rengiami dokumentai, kuriuose bus numatyta, kaip teikiama pagalba pacientui, kai jis išrašomas iš stacionaro.

Šiuo metu Lietuvoje veikia 114 psichikos sveikatos centrų, kurie teikia nemokamas psichologų ir psichiatrų konsultacijas ir pagalbą. Be to, gydymo įstaigų priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuose nuo praėjusių metų teikiama nemokama emocinė pagalba.

Per pastaruosius dvidešimt metų savižudybių skaičius Lietuvoje reikšmingai sumažėjo nuo daugiau nei 45 iki beveik 30 atvejų 100 tūkst. gyventojų, tačiau savižudybių rodiklis šalyje išlieka beveik 3 kartus didesnis nei Europos Sąjungos (ES) valstybių vidurkis, o 2017 m. išankstiniais duomenimis mūsų šalyje nusižudė 728 asmenys.

 

SAM Ryšiai su visuomene
Twitter MySpace LinkedIn Facebook
darbo laikas
I-IV : 8.00-12.00 12.45-17.00
V : 8.00-12.00 12.45-15.45
Gyventojų aptarnavimas