Dienos klausimas
Ar žinote, kad sudariusiose sutartį su teritorine ligonių kasa gydymo įstaigose 6–14 m. vaikams sveiki krūminiai dantys yra nemokamai dengiami silantais, apsaugančiais nuo ėduonies?
Taip, žinau.
Ne, nežinau.
Man neaktualu.

Pradžia


PAMINĖTA PASAULINĖ HEPATITO DIENA

Liepos 28 d. pasaulyje ir Lietuvoje paminėta Pasaulinė hepatito diena. Šalyje skaičiuojama apie 50-80 tūkst. sergančiųjų šia liga. Lietuvos pacientams, sergantiems 1 genotipo lėtiniu hepatitu C, pradėjus kompensuoti gydymą naujos kartos vaistais be interferono, šio gydymo efektyvumas siekia beveik 100 proc. 

Hepatito C gydyme per pastaruosius  metus įvyko esminis perversmas. Pasaulio mokslininkų, gydytojų ir molekulinių biologų pastangomis buvo surastas efektyvus, beveik 100 proc. efektyvumą siekiantis lėtinio hepatito C gydymas. Gydant Lietuvoje labiausiai paplitusį 1 genotipo lėtinį  hepatitą C senos kartos vaistais, duodančiais labai daug nepageidaujamų reakcijų, pavykdavo išgydyti 40 proc. pacientų. Su naujos kartos vaistais galima išgydyti 99 proc. pacientų ir naujos kartos vaistai beveik nesukelia  nepageidaujamų reakcijų. 

Kurį laiką mūsų šalyje medikai turėjo labai ribotas gydymo galimybes. Prieš  5-7 metus pastebėti dideli srautai vyresnio amžiaus žmonių. Jiems diagnozuoti rimti kepenų pažeidimai: fibrozė, cirozė. Jie hepatitu C užsikrėtė prieš daugiau nei 20 metų. Liga lėtai vystėsi kelis dešimtmečius, daugelis sergančiųjų jokių akivaizdžių sveikatos pokyčių nejautė ir nugyveno su šiuo virusu nemažai metų. Tačiau esant fibrozei ar jau cirozei būtina gauti gydymą, kad būtų sustabdytas ligos progresavimas.

Užsikrėtus virusiniu hepatitu C, apie 25 proc. ligonių per 20-25 metus gali išsivystyti kepenų cirozė, apie 5 proc. – kepenų vėžys.  Lietuvoje beveik 70 proc. sudaro 1 genotipo hepatito C virusas, 2 ir 3 genotipo virusas – apie 30 proc.

Šiuo metu esant efektyviems vaistams, galintiems padėti visiems gydymo reikalingiems pacientams, labai svarbu, kad klastingas susirgimas būtų diagnozuotas. Todėl specialistai ragina pasikalbėti su šeimos gydytoju apie asmeninę riziką būti hepatito C nešiotoju. Nemokami tyrimai dėl virusinių hepatitų atliekami tada, kai juos paskiria gydytojai specialistai – infekcinių ligų gydytojai ar gydytojai gastroenterologai, siuntimą  gydytojo specialisto konsultacijai išduoda šeimos gydytojas. Jeigu pacientas pageidauja tyrimų, o gydytojas specialistas, įvertinęs paciento būklę ir kitas aplinkybes, nenustato indikacijų, kad tyrimai dėl virusinio hepatito turi būti atlikti, tokiais atvejais už tyrimus sumoka pats pacientas.

Kam rekomenduojama pasitikrinti dėl hepatito C?

1. Jei buvo perpiltas kraujas / kraujo produktai iki 1993 m.

2. Jei buvo atliktos chirurginės operacijos (taip pat Cezario pjūvis) arba invazinės procedūros.

3. Jei dėl neaiškių priežasčių padidėję kepenų fermentai ALT, AST rodikliai.

4. Hemodializuojamiems pacientams.

5. Sergantiems hemofilija ir kitomis kraujo ligomis.

6. Organų, audinių, kraujo ir komponentų donorams.

7. Asmenims po organų transplantacijos.

8. Medicinos įstaigų darbuotojams.

9. Vaikams, kurių motinos nėštumo ir gimdymo metu sirgo hepatitu C.

10. Jei šeimos nariui diagnozuotas hepatitas C.

11. Nors kartą vartojusiems švirkščiamuosius narkotikus.

12. Buvusiems įkalinimo įstaigose.

13. Turėjusiems daug lytinių partnerių (daugiau nei 1 per 12 mėn.).

14. Infekuotiems ŽIV.

 

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba 8 700 88888.

                     

Šiaulių teritorinės ligonių kasos informacija
Twitter MySpace LinkedIn Facebook
darbo laikas
I-IV : 8.00-12.00 12.45-17.00
V : 8.00-12.00 12.45-15.45
Gyventojų aptarnavimas