Dienos klausimas
Ar žinote, kad sudariusiose sutartį su teritorine ligonių kasa gydymo įstaigose 6–14 m. vaikams sveiki krūminiai dantys yra nemokamai dengiami silantais, apsaugančiais nuo ėduonies?
Taip, žinau.
Ne, nežinau.
Man neaktualu.

Pradžia


PADIDINTAS VAISTŲ KOMPENSAVIMO LYGIS

Nuo 2018 m. liepos 18 d. Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąraše (A sąraše) pakeisti vaistų, skirtų atitinkamoms ligoms gydyti, kompensavimo lygiai (bazinės kainos kompensavimo procentas). Iki šiol skirtingoms ligoms gydyti skirti vaistai buvo kompensuojami skirtingu procentu. Pastaraisiais metais, taikant aktyvias kainų reguliavimo priemones ir pavykus sumažinti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto išlaidas, kompensavimo lygiai buvo padidinti.

Vaistai, skirti kraujotakos sistemos ligoms gydyti, ir vaistai, skiriami dėl lipoproteidų apykaitos sutrikimų bei kitų lipidemijų, bus kompensuojami 90 proc. (anksčiau buvo 80 proc.). Visoms kitoms ligoms gydyti skiriami vaistai, kurie iki šiol buvo kompensuojami 80 proc. arba 90 proc., nuo šiol bus kompensuojami 100 procentų.

Specialistų teigimu, kompensavimo procentas elektroniniuose receptuose kompensuojamiesiems vaistams, išrašytuose iki 2018 m. liepos 18 d., automatiniu būdu į padidintą procentą nebus pakeičiamas. Todėl vaistinėse, apskaičiuojant priemoką už kompensuojamąjį vaistą, bus taikomas toks kompensavimo procentas, kuris  nurodytas elektroniniame recepte. Pacientas gali kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, išrašiusį elektroninį receptą, su prašymu išrašyti naują elektroninį receptą kompensuojamiesiems vaistams su padidintu kompensavimo procentu. Jei buvo išrašytas „tęstinis" elektroninis receptas su žyma „Gydymui tęsti" ir pagal jį jau buvo išduota dalis kompensuojamųjų vaistų (vienas ar keli vaisto išdavimai), prašoma gydytojų nestabdyti minėto recepto galiojimo ir jo netikslinti (neanuliuoti). Šiuo atveju sveikatos priežiūros specialistas turėtų išrašyti naują elektroninį receptą tam pačiam kompensuojamajam vaistui, nestabdydamas pirmiau išrašyto recepto galiojimo ir nurodyti recepto įsigaliojimo datą ne ankstesnę nei 5 dienos iki „Vaisto pakanka iki" datos, nurodytos paskutiniame vaisto išdavimo dokumente. Išrašant tokį receptą, sistema automatiškai sugeneruos pastabų laukelį, kuriame reikės nurodyti priežastį, kodėl išrašomas naujas receptas, nepasibaigus senojo recepto galiojimui, į kurį reikėtų įrašyti pastabą, pvz., „Pasikeitė kompensavimo procentas" ir farmacijos specialistui skirtame pastabų lauke įrašyti pastabą, kad pagal ankščiau išrašytą receptą vaistai turėtų būti neišduodami, pvz., „Vaistų neišduoti". Taip pat, siekiant išvengti klaidų vaistinėse, siūlome paaiškinti pacientui, kad jis kompensuojamuosius vaistus galės įsigyti tik pagal naujai išrašytą receptą.

Maloniai prašoma farmacijos specialistų nestabdyti anksčiau išrašyto elektroninio recepto, kuriame nurodytas ankščiau galiojęs kompensavimo procentas, ypač, jei tai „tęstinis" elektroninis receptas su žyma „Gydymui tęsti" ir pagal jį jau buvo išduota dalis kompensuojamųjų vaistų. Sustabdžius pirmojo recepto galiojimą, vaistinei, kuri prieš tai išdavė kompensuojamuosius vaistus, gali kilti problema gaunant apmokėjimą iš ligonių kasų už išduotą kompensuojamąjį vaistą (jei receptas bus anuliuotas arba negaliojantis). Sveikatos priežiūros specialistai informuojami, kad pirmiau minėtu atveju neatšauktų prieš tai išrašyto recepto galiojimo, ir tam pačiam kompensuojamajam vaistui turėtų išrašyti naują receptą su kitu kompensavimo procentu. Vaistinėje kai kuriais atvejais gali būti aktyvūs keli elektroniniai receptai tam pačiam kompensuojamajam vaistui įsigyti. Siekiant išvengti klaidų pirmiau minėtu atveju, reikia atidžiai įvertinti išrašytus receptus ir išduoti kompensuojamuosius vaistus pagal naujausią receptą, kuriame nurodytas naujas didesnis kompensavimo procentas bei neišduoti tų pačių kompensuojamųjų vaistų pagal anksčiau išrašytą receptą, kuriame nurodytas anksčiau galiojęs kompensavimo procentas.

Taip pat ministerija ir ligonių kasos atkreipia dėmesį, kad  išdavus (pardavus) kompensuojamąjį vaistą, būtina nedelsiant pasirašyti sertifikuotu parašu kompensuojamojo vaisto išdavimo dokumentą.

3 formos popieriniuose receptuose, išrašytuose iki 2018 m. liepos 18 d., pakeistą kompensavimo procentą turi teisę koreguoti farmacijos specialistai, todėl jų perrašinėti nereikia. Ligonių kasos pagal popierinius receptus išduotų kompensuojamųjų vaistų išlaidas apmokės pagal vaistinės nurodytą šiuo metu galiojantį didesnį kompensavimo procentą, kurį įrašė vaistinė recepte, išduodama kompensuojamuosius vaistus.

Sveikatos apsaugos ministerija ir ligonių kasos primena, kad šis laikotarpis yra laikinas ir susiklosčiusi situacija yra vienkartinė. Maloniai prašoma šiuo pereinamuoju laikotarpiu būti supratingiems ir padėti atsakyti į pacientams iškilusius klausimus. 

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba 8 700 88888.

                   

Šiaulių TLK informacija 
Twitter MySpace LinkedIn Facebook
darbo laikas
I-IV : 8.00-12.00 12.45-17.00
V : 8.00-12.00 12.45-15.45
Gyventojų aptarnavimas