Dienos klausimas
Ar žinote, kad asmuo gali būti draustas sveikatos draudimu tik vienoje iš Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalių ar Šveicarijos konfederacijoje?
Taip, žinau
Nežinau
Man neaktualu

Pradžia


KODĖL ARTĖJANT ŠALTAJAM METŲ SEZONUI REIKĖTŲ PASISKIEPYTI NUO GRIPO, ATSAKYTA TELEVIZIJOS LAIDOJE

Lapkričio 23 dieną regioninės Šiaulių televizijos eteryje buvo transliuojama Šiaulių teritorinės ligonių kasos laida, skirta plačiau informuoti gyventojus apie sezonines gripo vakcinas, kurias kasmet perka Valstybinė ligonių kasa, kad rizikos grupių asmenys galėtų nemokamai pasiskiepyti nuo gripo. Šia aktualia tema laidos metu diskutavo Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Pranas Nainys, Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė, Šiaulių centro poliklinikos vadovas Mindaugas Maželis ir šeimos gydytoja Kristina Slonksnė.

Būtina didinti rizikos grupių skiepijimo apimtis

Laidos metu buvo parodytas reportažas, kuriame gatvėje kalbinti šiauliečiai prisipažino nesiskiepijantys nuo gripo, nes abejoja skiepų nauda. Reportaže pasisakiusio Šiaulių teritorinės ligonių kasos vadovo Remigijus Mažeikos teigimu, akivaizdu,  kad gyventojams trūksta informacijos, todėl medikų bendruomenė turėtų labiau šviesti visuomenę, atsakyti į visus rūpimus klausimus apie gripo vakcinas ir jų veiksmingumą apsisaugant nuo gripo, dažniau paraginti žmones, ypač priklausančius rizikos grupėms, pasiskiepyti.

Laidoje dalyvavo Šiaulių centro poliklinikos vadovas Mindaugas Maželis, šeimos gydytoja Kristina Slonksnė, Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Pranas Nainys, Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė. Šiaulių TLK nuotrauka.

Šiemet Valstybinės ligonių kasos nupirktas gripo vakcinų kiekis yra didžiausias per pastaruosius kelerius metus –  123 tūkstančiai dozių. Pernai buvo nupirkta 110 000, užpernai – 95 tūkstančiai gripo vakcinos dozių. „Valstybinė ligonių kasa kasmet nuperka tiek sezoninio gripo vakcinų, kiek jų užsako gydymo įstaigos. Esant  didesniam poreikiui vakcinų galėtų būti nupirkta žymiai daugiau“, – pabrėžė Šiaulių TLK vadovas.

Šalyje kasmet gripu suserga apie 3 proc. Lietuvos gyventojų. Nuo 2007 metų Lietuvoje nuo gripo valstybės lėšomis skiepijami PSO ir Europos Komisijos rekomenduojamų rizikos grupių asmenys. PSO, Europos Komisija, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras pabrėžia, kad ypač svarbu didinti rizikos grupių skiepijimo nuo gripo apimtis.

 Lietuvoje 65 metų ir vyresnių asmenų skiepijimo apimtys pradėjus šią rizikos grupę skiepyti valstybės lėšomis (2007–2008 metų gripo sezonas) siekė 12,5 proc. 2011–2012 m. gripo sezono metu šios rizikos grupės skiepijimo apimtys sudarė 18,5 proc. Tuo tarpu PSO ir Europos Taryba rekomenduoja apimti 75 proc. tokio amžiaus asmenų. Nėščiosios priklauso rizikos grupei, kuri skiepijasi vangiausiai, o  PSO šią rizikos grupę išskiria kaip prioritetinę. Visos Lietuvos gyventojų populiacijos skiepijimo apimtys tesiekia 6–7 proc. Didėjant skiepijimo nuo gripo svarbai tiek siekiant nuo ligos ir komplikacijų apsaugoti asmenį, tiek visuomenę, taip pat siekiant mažinti gripo įtaką visuomenės sveikatai ir šalies ekonomikai būtina  didinti rizikos grupių skiepijimo apimtis.

Valstybinės ligonių kasos perkama vakcina – saugi

Lietuvos gyventojams perkamos sezoninės gripo vakcinos yra kokybiškos, saugios ir atitinka nustatytus tarptautinius reikalavimus.

Visos sezoninio gripo vakcinos gaminamos pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojamą antigeninę sudėtį kiekvieniems metams, o jų efektyvumas ir saugumas yra patvirtintas registracijos procedūrų metu.

Gripo vakcinos antigeninę sudėtį skelbia PSO, prognozuodama ateinantį sezoną cirkuliuosiančias gripo virusų padermes. Gripo vakcinos efektyvumas yra įrodytas mokslo tyrimais ir vertinamas kaip galimybė išvengti sunkių gripo formų, komplikacijų, hospitalizacijos ir mirties, ypač rizikos grupių asmenims.  Būtent šie žmonės Lietuvoje turi galimybę nemokamai skiepytis VLK nupirkta gripo vakcina. Tai daryti rekomenduoja ir tarptautinės organizacijos, kad kuo daugiau žmonių, priklausančių rizikos grupėms kasmet skiepytųsi nuo gripo.

Nemokamai sezonine gripo vakcina yra skiepijami rizikos grupėms priklausantys žmonės: besilaukiančios moterys; senjorai; sergantieji lėtinėmis ligomis; globos ir slaugos įstaigų gyventojai; medicinos darbuotojai, patiriantys tiesioginę ir didžiausią riziką užsikrėsti gripu bendraudami su sergančiais žmonėmis.

Kaip ir kasmet, taip ir šiemet VLK nupirktos sezoninės gripo vakcinos gydymo įstaigoms yra paskirstomos etapais, taip siekiant užtikrinti, kad jų būtų nuolat. Tad jei kurioje nors gydymo įstaigoje baigėsi pirmoji vakcinos siunta, vadinasi, netrukus pasieks papildymas.

Pagrindinė PSO rekomendacija yra tokia, jog sezoninio gripo vakcinos sudėtyje turi būti 3 antigenai (dviejų A tipo potipių padermių (H1N1 ir H3N2) bei vieno B tipo padermė. Pagal PSO paskelbtas rekomendacijas, gripo vakcinų gamintojai gamina tos pačios antigeninės sudėties gripo vakcinas.

Visos Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos registre užregistruotos vakcinos atitinka PSO rekomendacijas Šiaurės pusrutuliui ir ES nutarimą 2017/2018 metų sezonui. 

Gripo sezoninius sergamumo pakilimus lemia A tipo gripo virusų potipiai, B gripo virusas sukelia mažesnius epideminio sergamumo pakilimus, dažniausiai gripo sezono pabaigoje. Lietuvoje sezoninio gripo sergamumo pakilimai įprastai yra stebimi sausio–vasario mėnesiais.

Laidą galite pažiūrėti https://www.youtube.com/watch?v=TE18GaD8-rU

Šiaulių TLK informacija
Twitter MySpace LinkedIn Facebook
darbo laikas
I-IV : 8.00-12.00 12.45-17.00
V : 8.00-12.00 12.45-15.45
Gyventojų aptarnavimas